ABD’den Refah uyarısı: Askeri operasyon felaket olur

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, bakanlıkta düzenlediği basın brifinginde Gazze gündemine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın dünkü telefon görüşmesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya “bu şartlar altında Refah’a kara operasyonu düzenlememesi” çağrısı hatırlatılan Patel, Refah konusunda şu anda İsrail yönetimiyle aynı düşünmediklerini vurguladı.

“FARKLI YERDEYİZ”

Patel, “Bu konuda net şekilde İsrailli ortaklarımızdan farklı yerdeyiz ve farklı bakış açısına sahibiz. Güvenilir ve uygulanabilir plan olmadan, 1 milyondan fazla insanın sığındığı Refah’ta bir operasyon felaket olur” şeklinde konuştu.

Sözcü, İsrail heyetinin yakın zamanda Washington’a geleceğini ve burada “kapsamlı bir kara operasyonu olmaksızın Refah’ta Hamas unsurlarının nasıl temizlenebileceği” konusunda farklı alternatifler üzerine çalışacaklarını belirtti.

BM’NİN KITLIK RAPORU

Öte yandan Patel, Birleşmiş Milletlerin (BM) dün yayımladığı ve Gazze’deki açlık seviyesinin acil durumda olduğunu ortaya koyan raporuna ilişkin değerlendirmeler de yaptı.

ABD’li Sözcü, “Gazze’deki kıtlığın çok yakın olduğu belirtiliyor. Bundan derin şekilde endişe duyuyoruz. Bu rapor, Gazze’deki ihtiyaç sahiplerine ulaşan yardımların miktarının yeterli olmadığını ve daha fazlasının yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor” yorumunu yaptı.

Patel, İsrail’in “açlığı savaş silahı” olarak kullandığı yorumlarına ise ABD olarak katılmadıklarını söyledi.

İSRAİL’E ASKERİ YARDIMLAR

Diğer yandan Patel, Biden’ın 8 Şubat’ta yayımladığı ve uluslararası hukuka uymayan ülkelere ABD’nin askeri yardımlarını sınırlandıran memorandumunun İsrail ile ilgili boyutu hakkındaki soruları geçiştirdi.

Memorandumun sadece İsrail ile ilgili olmadığını, dolayısıyla tek bir ülkenin durumu hakkında yorum yapamayacağını söyleyen Patel, ilgili ülkelerin “uluslararası hukuka uygun davrandıklarına” ilişkin güvence mektubunu 45 gün içinde göndermek durumunda olduklarını kaydetti.

Patel, İsrail’in bu mektubu gönderip göndermediği sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

“İSRAİL, UNRWA GENEL KOMİSERİ’NE İZİN VERMELİ”

İsrail’in Gazze’ye girişine izin vermediği BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile ilgili son durum hakkında spesifik yorum yapmayacağını ifade eden Patel, genel anlamda insani yardım kuruluşu yetkililerin tüm çalışmalarını rahat şekilde yapabilmesi gerektiğini ve İsrail’e bu konuyu birçok kez hatırlattıklarını söyledi.

Patel, “UNRWA Genel Komiseri Lazzarini ve diğer BM yetkilileri, Gazze dahil UNRWA tesislerini ziyaret edebilmeli, bu konuda ilgili BM ve sivil toplum örgütlerinden gelen vize taleplerinin hızlıca onaylanması için İsrail hükümetiyle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“İSRAİL’İ NEDEN AÇIK ŞEKİLDE ELEŞTİRİYORSUNUZ?”

Sözcü, bir basın mensubunun, “İsrail’i neden kamuoyuna açık şekilde eleştiriyorsunuz? Son dönemlerde neden bu arttı?” şeklindeki sorusuna, “niyetlerinin bu olmadığını” belirterek yanıt verdi.

Patel, 7 Ekim 2023’ten bu yana tüm açıklamalarında İsrail’in Hamas’a karşı “kendini savunma hakkını” hep önde tuttuklarını, ancak insani yardımlar, sivil kayıpları ve son olarak da Refah konusunda ayrı düştükleri konuları açık şekilde dile getirdiklerini vurguladı.

İSRAİL HEYETİNİN WASHINGTON ZİYARETİ

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD Başkanı Joe Biden’a seçim gezisinde eşlik eden gazetecilere, uçakta gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Jean-Pierre, Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun anlaştığı üzere, bir İsrail heyetinin Refah’a ilişkin olası alternatif planlamalar konusunda Washington’a geleceğini hatırlattı.

ABD’li sözcü, söz konusu İsrail heyetinin gelecek haftanın başında Washington’a ulaşmalarının muhtemel olduğunu ancak henüz tam tarih veremeyeceğini belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın dünkü telefon görüşmesinde Netanyahu’ya, “Refah’a kapsamlı bir kara operasyonu düzenlemeden Hamas unsurlarının hedef alınması ve sivillerin zarar görmemesi” gerektiğini söylediğini aktarmıştı.

Sullivan, bu kapsamda bir İsrail heyetinin görüşmeler için yakın zamanda Washington’a geleceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x